opony

Wybierając opony do samochodów elektrycznych lub hybryd, musisz upewnić się, że opony są zalecane do tego zastosowania. Nie wszystkie sprzedawane opony będą się dobrze sprawdzać, gdy będą używane w samochodzie elektrycznym lub hybrydzie, ponieważ waga akumulatorów spowoduje, że samochód będzie cięższy, a zużycie opon będzie większe niż w przypadku zwykłego samochodu z silnikiem spalinowym. Z silnikiem elektrycznym masz również wyższy moment obrotowy, który również powoduje nadmierne zużycie w porównaniu z silnikami spalinowymi. Dlatego jeszcze ważniejsze jest częstsze niż zwykle obracanie opon. Musisz przynajmniej zmierzyć głębokość bieżnika, aby stwierdzić, kiedy różnica w zużyciu bieżnika między przednimi i tylnymi oponami przekracza 2-3 mm.

Głębokość bieżnika jest jeszcze ważniejsza w przypadku opon zimowych, ale także w przypadku opon letnich jest ważna, ponieważ w przypadku zmniejszającego się zużycia bieżnika utraci przyczepność i zdolność do zapobiegania aquaplaningowi. Bieżniki zużyją się szybciej, jeśli masz opony o wysokim oporze toczenia i niskie ciśnienie w oponach. Obie są ważne. Tą, na którą możesz wpłynąć, kupując opony premium, które zapewniają niższy opór toczenia, a drugą możesz kontrolować, regularnie sprawdzając ciśnienie w oponach i upewniając się, że ciśnienie w oponach jest zawsze na odpowiednim poziomie.

Wraz z rosnącą liczbą samochodów elektrycznych i przyszłym zakazem samochodów z silnikami spalinowymi, wszyscy producenci opon muszą rozpocząć opracowywanie opon specjalnie do tych pojazdów. Firma Nokian Tyres wprowadziła już na rynek kilka opon opracowanych z niskim oporem toczenia, aby pojazdy mogły jechać dalej z każdym ładowaniem, co było jednym z wcześniejszych ograniczeń samochodów elektrycznych. Firma Nokian Tyres wprowadziła na rynek specjalną wersję swojego nowego pojazdu elektrycznego Nokian Hakkapeliitta 10 o nazwie Nokian Hakkapeliitta 10 EV. Z pewnością zobaczymy w najbliższej przyszłości wiele innych opon specjalnych, także przez innych producentów opon.

Optymalne opony dla Twojego pojazdu będą zależeć od typu pojazdu oraz od tego, kiedy i gdzie zamierzasz nim jeździć. Musisz mieć opony z homologacją zimową, jeśli planujesz jeździć w warunkach zimowych, ale nie możesz wszędzie używać opon z kolcami, więc jeśli masz je w swoim pojeździe, musisz sprawdzić, czy są one dozwolone w miejscach, w których planujesz jeździć.

Jeśli masz większy pojazd, taki jak SUV lub 4×4, będziesz potrzebować opon o większym rozmiarze niż samochód osobowy. Zwykle są szersze i mają większe felgi, a zatem są droższe w zakupie. Jeśli jeździsz również w terenie, upewnij się, że sobie z tym poradzą, a najlepiej powinny mieć ściany boczne wzmocnione aramidem, aby chronić opony przed uderzeniami bocznymi i ostrymi przedmiotami.

Więcej informacji na temat opon do samochodów elektrycznych lub hybryd można znaleźć na stronie: https://www.nokiantyres.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published.