Jakie są optymalne opony do samochodów elektrycznych?

opony

Wybierając opony do samochodów elektrycznych lub hybryd, musisz upewnić się, że opony są zalecane do tego zastosowania. Nie wszystkie sprzedawane opony będą się dobrze sprawdzać, gdy będą używane w samochodzie elektrycznym lub hybrydzie, ponieważ waga akumulatorów spowoduje, że samochód będzie cięższy, a zużycie opon będzie większe niż w przypadku zwykłego samochodu z silnikiem spalinowym. Z silnikiem elektrycznym masz również wyższy moment obrotowy, który również powoduje nadmierne zużycie w porównaniu z silnikami spalinowymi. Dlatego jeszcze ważniejsze jest częstsze niż zwykle obracanie opon. Musisz przynajmniej zmierzyć głębokość bieżnika, aby stwierdzić, kiedy różnica w zużyciu bieżnika między przednimi i tylnymi oponami przekracza 2-3 mm.

Głębokość bieżnika jest jeszcze ważniejsza w przypadku opon zimowych, ale także w przypadku opon letnich jest ważna, ponieważ w przypadku zmniejszającego się zużycia bieżnika utraci przyczepność i zdolność do zapobiegania aquaplaningowi. Bieżniki zużyją się szybciej, jeśli masz opony o wysokim oporze toczenia i niskie ciśnienie w oponach. Obie są ważne. Tą, na którą możesz wpłynąć, kupując opony premium, które zapewniają niższy opór toczenia, a drugą możesz kontrolować, regularnie sprawdzając ciśnienie w oponach i upewniając się, że ciśnienie w oponach jest zawsze na odpowiednim poziomie.

Wraz z rosnącą liczbą samochodów elektrycznych i przyszłym zakazem samochodów z silnikami spalinowymi, wszyscy producenci opon muszą rozpocząć opracowywanie opon specjalnie do tych pojazdów. Firma Nokian Tyres wprowadziła już na rynek kilka opon opracowanych z niskim oporem toczenia, aby pojazdy mogły jechać dalej z każdym ładowaniem, co było jednym z wcześniejszych ograniczeń samochodów elektrycznych. Firma Nokian Tyres wprowadziła na rynek specjalną wersję swojego nowego pojazdu elektrycznego Nokian Hakkapeliitta 10 o nazwie Nokian Hakkapeliitta 10 EV. Z pewnością zobaczymy w najbliższej przyszłości wiele innych opon specjalnych, także przez innych producentów opon.

Optymalne opony dla Twojego pojazdu będą zależeć od typu pojazdu oraz od tego, kiedy i gdzie zamierzasz nim jeździć. Musisz mieć opony z homologacją zimową, jeśli planujesz jeździć w warunkach zimowych, ale nie możesz wszędzie używać opon z kolcami, więc jeśli masz je w swoim pojeździe, musisz sprawdzić, czy są one dozwolone w miejscach, w których planujesz jeździć.

Jeśli masz większy pojazd, taki jak SUV lub 4×4, będziesz potrzebować opon o większym rozmiarze niż samochód osobowy. Zwykle są szersze i mają większe felgi, a zatem są droższe w zakupie. Jeśli jeździsz również w terenie, upewnij się, że sobie z tym poradzą, a najlepiej powinny mieć ściany boczne wzmocnione aramidem, aby chronić opony przed uderzeniami bocznymi i ostrymi przedmiotami.

Więcej informacji na temat opon do samochodów elektrycznych lub hybryd można znaleźć na stronie: https://www.nokiantyres.pl/