Ponieważ Europa jest dużym kontynentem, pogoda jest bardzo zmienna. W północnych częściach panują 4 bezchmurne pory roku, a niektóre z południowych mają w zasadzie tylko lato, a nie zimę. Nie ma z tego powodu żadnych regulacji europejskich obejmujących cały kontynent. Dostępne są nawet różne opcje opon, w których mieszkańcy Skandynawii nie mają opon na każdą pogodę, ponieważ istnieje naprawdę długa zima, więc dedykowane opony zimowe są lepszą i bezpieczniejszą opcją. Podczas gdy w środkowej części Europy opona na każdą pogodę jest idealną opcją na obszary, w których panuje sporadyczna zima, gdzie zmiana opony może nie mieć sensu. Wystarczy jeden komplet opon, aby zapewnić bezpieczeństwo przez cały rok. Jeśli nie masz zimowej pogody, możesz używać opon letnich przez cały rok.

W krajach nordyckich obowiązują przepisy stanowiące, że w warunkach zimowych należy zakładać opony zimowe. W przypadku opon z kolcami istnieje również najwcześniejsza data, kiedy można je mieć w samochodzie, a także ostatnia data, kiedy można je mieć na wiosnę. Obie te daty obowiązują tylko wtedy, gdy nie ma warunków zimowych, jeśli nadal masz zimową pogodę, zdrowy rozsądek ma zastosowanie i nie zostaniesz ukarany grzywną. W Europie Środkowej i Południowej w niektórych krajach obowiązują ograniczenia w używaniu opon zimowych, a w innych jest to obowiązkowe. Oprócz krajów skandynawskich obowiązkowe jest posiadanie opon zimowych w miesiącach zimowych w Estonii, na Łotwie, Litwie, w Bułgarii, Słowenii i Chorwacji. Następnie masz kilka krajów, w których jest to obowiązkowe, jeśli wymaga tego pogoda, są to Luksemburg, Niemcy, Austria, Czechy, Rumunia i Słowacja. Tam, gdzie Włochy, Hiszpania i Francja mają określone drogi, tego wymagają. Następnie masz kraje, w których opony z kolcami są zabronione. Należą do nich Niemcy, Chorwacja, Słowenia, Słowacja, Węgry, Wielka Brytania, Czechy i Polska. Oprócz tych opon z kolcami nie są dozwolone w Szwajcarii na autostradach.

Te ograniczenia mogą oczywiście powodować pewne problemy, jeśli planujesz jeździć po Europie na oponach zimowych. W Niemczech zostaniesz ukarany grzywną, jeśli masz opony z kolcami i nie będziesz mógł kontynuować jazdy, zanim będziesz mógł zmienić opony na inne. Może to powodować duże niedogodności i być dość kosztowne. Dlatego tak ważne jest planowanie podróży i uwzględnienie tego przy wyborze opon. Kiedy kraje wymagają opon zimowych, musisz mieć opony, które zostały zatwierdzone do warunków zimowych i mają symbol 3 PMSF na ścianie bocznej. Opony bez kolców i opony całoroczne z homologacją zimową są odpowiednie dla wszystkich krajów i spełniają wymagania dotyczące homologacji na warunki zimowe.

W przypadku opon zimowych zawsze ważne jest, aby zmienić je na czas, zanim nadejdzie śnieg, a także powstrzymać się od jazdy na oponach letnich, gdy na drogach jest śnieg lub lód. Z oponami na każdą pogodę możesz zawsze jeździć, jeśli są one homologowane na zimę, ale będziesz musiał obrócić opony, aby wyrównać różnice w zużyciu między przednimi i tylnymi oponami.

Więcej informacji na temat opon zimowych można znaleźć na stronie: www.nokiantyres.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.